БИЗАКОДИЛ 10мг. супозитории 6бр. | BISACODYL 10mg suppositories 6s
Кат. №
8148

Наличност: В наличност

За възрастни.

Краткотрайно симптоматично лечение на констипация, обусловена от хипотония и вяла перисталтика на дебелото черво. Евакуация на чревното съдържимо преди хирургични или диагностични процедури.

чети още
4,80 лв.
Поръчай по телефон 0886 305 000
Описание

Детайли

ИМЕ: БИЗАКОДИЛ СОФАРМА 5 мг., 10 мг. супозитории
BISACODYL SOPHARMA 5 mg, 10 mg, suppositories

 

АКТИВНО ВЕЩЕСТВО: Бизакодил (Bisacodyl)

ЛИСТОВКА: ИНФОРМАЦИЯ ЗА ПОТРЕБИТЕЛЯ

Прочетете внимателно цялата листовка, тъй като тя съдържа важна за Вас информация.

Това лекарство се отпуска без лекарско предписание. Въпреки това, за да получите най-добри резултати от лечението, Вие трябва внимателно да спазвате инструкциите за употреба на лекарствения продукт.
Запазете тази листовка. Може да се наложи да я прочетете отново.
Ако се нуждаете от допълнителна информация или съвет, попитайте Вашия фармацевт.
Вие трябва да потърсите лекарска помощ, в случай че Вашите симптоми се влошават или не се подобряват.
Ако някоя от нежеланите лекарствени реакции стане сериозна или забележите други, неописани в тази листовка нежелани реакции, моля уведомете Вашия лекар или фармацевт.

В тази листовка:

1.  Какво представлява Бизакодил Софарма и за какво се използва
2.  Преди да използвате Бизакодил Софарма
3.  Как да използвате Бизакодил Софарма
4.  Възможни нежелани реакции
5.  Как да съхранявате Бизакодил Софарма
6.  Допълнителна информация

1.  КАКВО ПРЕДСТАВЛЯВА БИЗАКОДИЛ СОФАРМА И ЗА КАКВО СЕ ИЗПОЛЗВА
Бизакодил под формата на супозитории е слабителен, очистителен лекарствен продукт. Бизакодил стимулира перисталтиката на дебелото черво чрез пряко действие върху нервните окончания на чревната лигавица.
Продуктът се прилага за краткотрайно симптоматично лечение на констипация (запек) при отслабен тонус и перисталтика на дебелото черво, за очистване на червата преди хирургични или диагностични процедури.

2.  ПРЕДИ ДА ИЗПОЛЗВАТЕ БИЗАКОДИЛ СОФАРМА

Не използвайте Бизакодил Софарма супозитории

  • ако сте алергични (свръхчувствителни) към активното вещество или към някоя от останалите съставки на Бизакодил Софарма;
  • ако имате остри болки в корема (може да са симптоми на състояние, наречено „остър корем", което изисква хирургична намеса);
  • ако имате кървене от ректума (фисури, рагади, хемороиди);
  • при остър ентероколит (възпаление на тънките и дебелите черва);
  • при чревна непроходимост;
  • ако сте обезводнен (дехидратиран);
  • ако имате установен тумор на дебелото черво.


Обърнете специално внимание при употребата на Бизакодил Софарма

  • Да не се прилага продължително (повече от 5 дни) при неизяснена причина за констипацията (запек).
  • Продължителното и необосновано приложение на продукта трябва да се избягва.
  • Супозиториите трябва да се прилагат с внимание при пациенти в напреднала възраст, при болни със сърдечно-съдови заболявания (ниско кръвно налягане, хронична сърдечна недостатъчност), изтощени и болни с висока температура.
  • Продуктът трябва да се прилага с внимание при диагностично неизяснена коремна болка, гадене и повръщане.
  • Неопределен стомашно-чревен дискомфорт с продължителност повече от 2 седмици изисква предварителна консултация с лекар преди употребата на Бизакодил Софарма.
  • Прилагането на по-високи дози може да доведе до развитие на коремна болка, секреция на слуз и значителна загуба на вода.Продуктът се употребява в случаи, когато предприетите хигиенно-диетични мерки (храна, богата на зеленчуци и плодове и повишена двигателна активност) не са показали ефективност.
  • Да се прилага при деца под 10 години само под лекарски контрол.


Прием на други лекарства
Моля, информирайте Вашия лекар или фармацевт, ако приемате или наскоро сте приемали други лекарства, включително и такива, отпускани без рецепта.
Уведомете лекуващия лекар, ако приемате сърдечни глюкозиди (лекарства за лечение на сърдечна недостатъчност), диуретици (лекарства за отводняване), глюкокортикоиди (хормонални продукти), локални анестетици (обезболяващи), опиати.

Бременност и кърмене
Посъветвайте се с Вашия лекар или фармацевт преди употребата, на което и да е лекарство.

Бременност
Бизакодил не трябва да се употребява по време на бременност, особено през първото тримесечие, освен в случаите, когато ползата за майката от употребата му превишава риска за плода.

Кърмене
Не се препоръчва приложението му по време на кърмене. При необходимост от лечение на майката с бизакодил се препоръчва консултация с лекар.

Шофиране и работа с машини
Бизакодил не повлиява способността за шофиране и работа с машини.

3. КАК ДА ИЗПОЛЗВАТЕ БИЗАКОДИЛ СОФАРМА

Винаги използвайте Бизакодил Софарма супозитории точно както Ви е казал Вашият лекар. Ако не сте сигурни в нещо, попитайте Вашия лекар или фармацевт.

Дозировка

Краткотрайно лечение на констипация (запек)

  • Възрастни и деца над 10 години: По 1 супозитория от 10 мг дневно за незабавен ефект.
  • Деца от 2 до 10 години: По 1 супозитория от 5 мг дневно за незабавен ефект.
  • Деца на 10 години и по-малки деца с хроничен запек могат да бъдат лекувани с бизакодил само по лекарско предписание.


Бизакодил не трябва да се използва при деца под 2-годишна възраст.

Подготовка за диагностични процедури или предоперативна подготовка.

Трябва да се използва само под лекарско наблюдение.

  • Възрастни и деца над 10 години:

По 2 таблетки бизакодил (10 мг) сутрин и вечер, последвани от 1 супозитория (10 мг) на следващата сутрин.

  • Деца от 4 до 10 години:

1 таблетка бизакодил (5 мг) вечер, последвана от 1 супозитория (5 мг) на следващата сутрин.

Начин на приложение и продължителност

Бизакодил Софарма супозитории се прилагат ректално.
Действието им обикновено настъпва 30 минути след приложение. Продължителността на лечение с продукта не трябва да бъде повече от 7 дни.
Ако имате чувството, че ефектът на лекарството е много силен или твърде слаб, моля консултирайте се с лекуващия си лекар.

Ако сте използвали повече от необходимата доза Бизакодил Софарма
Може да се наблюдават коремни колики, диария със загуба на голямо количество течности и електролити (мускулна слабост, ниско кръвно налягане, нарушение на сърдечната дейност).
Ако сте приложили по-голяма доза от предписаната, обърнете се към Вашия лекар или към най-близкото лечебно заведение.
Ако имате някакви допълнителни въпроси, свързани с употребата на този продукт, моля попитайте Вашия лекар или фармацевт.

4.  ВЪЗМОЖНИ НЕЖЕЛАНИ РЕАКЦИИ

Както всички лекарства, Бизакодил Софарма може да предизвика нежелани реакции, въпреки че не всеки ги получава.
Нежеланите реакции са предимно от страна на стомашно-чревния тракт.

Стомашно-чревни нарушения
Чести: коремни болки и колики (срещат се по-често при лица с тежка констипация, прилагали продължително време продукта); гадене и общ коремен дискомфорт; диария с различна интензивност, което от своя страна може да доведе до развитие на нарушения във водно-електролитния баланс.

Нечести: повръщане.

  • С неизвестна честота: колит.

Нарушения на имунната система

  • С неизвестна честота: прояви на свръхчувствителност.

Общи нарушения и ефекти на мястото на приложение

  • С неизвестна честота: локално зачервяване, сърбеж, възпаление в аналната област.

Ако някоя от нежеланите лекарствени реакции стане сериозна или забележите други, неописани в тази листовка нежелани реакции, моля уведомете Вашия лекар или фармацевт.

5.  КАК ДА СЪХРАНЯВАТЕ БИЗАКОДИЛ СОФАРМА

  • Да се съхранява на място, недостъпно за деца.
  • Да се съхранява в оригиналната опаковка, за да се предпази от светлина.
  • Да се съхранява под 25°С.
  • Не използвайте Бизакодил Софарма след срока на годност, отбелязан върху картонената опаковка.
  • Срокът на годност отговаря на последния ден от посочения месец.
  • Лекарствата не трябва да се изхвърлят в канализацията или в контейнера за домашни отпадъци. Попитайте Вашия фармацевт как да унищожите ненужните Ви лекарства.
  • Тези мерки ще спомогнат за опазване на околната среда.


6. ДОПЪЛНИТЕЛНА ИНФОРМАЦИЯ

Какво съдържа Бизакодил Софарма

  • Активното вещество е: бизакодил 5 мг или 10 мг.
  • Другите съставки са: Миглиол 812, твърда мас.

Как изглежда Бизакодил Софарма и какво съдържа опаковката

Супозитории с правилна торпедовидна форма и гладка повърхност, с бял до бледожълт цвят.
По 6 супозитории от 5 или 10 мг в блистер от двупластно РVС/ РЕ фолио, по 1 блистер в картонена кутия, заедно с листовка.

Притежател на разрешението за употреба и производител: Софарма АД, България


Допълнителна информация

Допълнителна информация

Марка Софарма АД
Производител: Софарма АД
Страна производител: България
ATC Код A06AB02
Активна субстанция Bisacodyl
Какво е действието на лекарството Помага при запек
Лекарствена форма на прием: Супозитории
Подходящо ли е за деца: Подходящо за деца над 10г.
Прием: Виж листовката.
Кратка характеристика: SPI_bisacodyl-5mg-10mg-khp.pdf
Листовка: PI_bisacodyl-5mg-10mg-lp.pdf
Мнения

Напишете своето собствено мнение

Ревю за продукта: БИЗАКОДИЛ 10мг. супозитории 6бр. | BISACODYL 10mg suppositories 6s

Може би ще проявите интерес и към следните продукти