авг 27 2008

Изследвания опровергават фармакологичен принцип от края на 19 век

Здравни новини

Фармакологичен принцип от края на 19 век, който дефинира ритъма на абсорбция на лекарствените вещества от клетките на тялото, е поставен под съмнение от британски учени, чиито изследвания бяха публикувани в САЩ.

Новите изследвания, които се основават на най-напреднали технологии, посочват, че клетъчните стени абсорбират химичните субстанции до 100 пъти по-бавно отколкото е според принципа на Овертон, който е формулиран през 1890г.

Това откритие може да има голямо влияние върху разработването и клиничните изследванията бъдещи лекарства, считат химици от Университета в Уоруик, Великобритания. Техните изследвания са публикувани в Аналите на Американската академия на науките.

Според принципа от 19 в. на Ернст Овертон от Цюрихския университет колкото по-лесно едно вещество се разтваря в липид, толкова по-лесно тя прониква през мембраната на една клетка.

Другояче казано - веществата, които са мастноразтворими, достигат вътрешността на клетката по-бързо от веществата, които са водноразтворими.

Оттам Ернст Овертон формулира зависимост, която позволява да се предвиди бързината на разтваряне на молекулата. Един от ключовите параметри в тази зависимост е факторът К - определящ вискозитета.

Колкото по-голям е К, толкова по-бързо е проникването на химичното вещество в клетката. Именно тази хипотеза, служеща за важен принцип във фармакологията, е отхвърлена от британските учени.

Източник:ACTUALNO

Trackback |